5 września 2015

02. Jenny Pollack - Kleptomanka

Tytuł: Kleptomanka
Autor: Jenny Pollack
Tłumacz: Edyta Skrobiszewska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Strony: 281
Data Wydania: 26 stycznia 2011
Opis: LubimyCzytać
Moja ocena: 4/10

Wszystko zaczyna się od tego pierwszego razu. Idziesz do sklepu, widzisz te piękne spodnie. Patrzysz na cenę i już wiesz, że nie możesz ich kupić. Ale potem myślisz – co jeśli jednak mogę je mieć? Co jeśli jest sposób, by je zdobyć? I robisz to. Bierzesz je, idziesz do przymierzalni, zakładasz na siebie, zakrywasz je szerokimi ogrodniczkami i wychodzisz ze sklepu. I jesteś szczęśliwa, bo masz te piękne, drogie spodnie, a co najlepsze nie musiałaś płacić za nie.„Kleptomanka” opowiada o 14 letniej Julie Prodsky. Która zaczyna swój pierwszy rok w Liceum sztuki. Spotyka tam dziewczynę, o imieniu Julie Braverman, którą poznała na Bat Micwie swojej koleżanki. Zaczynają ze sobą rozmawiać i siadają obok siebie na jednej z pierwszych lekcji. Jednego dnia Julie P. dowiaduje się, że wszystkie ubrania, które posiada Julie B. są wynikiem kradzieży. I tak zaczyna się ich toksyczna przyjaźń.

Na końcu książki w „O Autorce” jest wspomniane o tym, że Jenny Pollack oparła ją na podstawie własnych przeżyć  - sama „zdobywała” ubrania. A w podziękowaniach napisane jest, że została oparta na dzienniczku, który prowadziła będąc nastolatką. I to widać! Momentami miałam wrażenie, iż została ona napisana przez dwunastolatkę. Takie opisy, słownictwo i składnię widzę jak przeglądam swoje pamiętniki z podstawówki. Język w książce jest banalny. Niektóre zdania dosłownie załamywały mnie pod względem swojej infantylności. Na przykład ten, który możecie zobaczyć poniżej.
„Potem zaczęłyśmy rozmawiać o Daisy i Jennifer; o tym, że na początku roku ich nie lubiłyśmy, ale teraz już tak.”
Język to coś, czego najbardziej się czepiam w tym przypadku. Jak dorosła osoba może tak się wysławiać? Może ja nie rozumiem, co Autorka chciała zrobić… Może chciała  pokazać, iż Julie ma 14 lat i jej zamiarem było ukazanie nam ją, jako naiwną i głupiutką nastolatkę. Gdy przeglądam swoje notatki do recenzji widzę, że cały czas przewija się słowo „banalne”. I to słowo chyba oddaje charakter tej książki.
„Zebrałyśmy rzeczy z ławki i poszłyśmy w stronę Broadwayu. Liście poruszały się jak szalone pod wpływem wiatru. Do gwiazdki brakowało jeszcze dwóch tygodni. Uwielbiałam tę porę roku.”
Kolejnym minusem tej książki jest brak spójności tekstu. Jedno zdanie jest o tym, kolejne o tamtym, a następne w ogóle już o czymś innym. Do tego autorka nie miała pojęcia jak opisywać uczucia. Nie wiem jak wy, ale ja lubię, gdy podczas czytania, mogę zjednoczyć się z bohaterami, odczuwać to, co oni.

Nie wiem jak to się stało, ale w pewnym momencie książka staje się lepsza. Tekst jest bardziej spójny. Możemy doświadczyć emocji towarzyszących Julie. Może autorka specjalnie zastosowała taki zabieg. Na początku bohaterka była niedojrzała, więc pisała banalnym językiem, który później stawał się lepszy tak jak Julie. Nie wiem czy tak naprawdę było (w co wątpię), czy po prostu staram się to sobie jakoś wytłumaczyć.

Pomimo tych wszystkich wad muszę przyznać, że bardzo szybko, a czasami nawet przyjemnie się czytało „Kleptomankę”. Niestety wciąż nie jest książka, którą bym komuś poleciła. Można było z niej zrobić coś o wiele lepszego. Wniosek z tego taki: Nie każdy, kto ma historię do opowiedzenia, powinien pisać książkę.

4 komentarze:

 1. Temat książki wydaje się bardzo ciekawy, ale zniechęciła mnie ta banalność z jaką została ona opisana.

  Blondie in Wonderland

  OdpowiedzUsuń
 2. Ani opis, ani okładka mnie szczególnie nie zachęcają, choć zważywszy na tematykę, pewnie mogłaby to być dobra książka, gdyby ją dobrze napisać. Myślę, że z czasem po prostu wzrosły umiejętności aktorki, stąd ta poprawa ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że taki temat został zmarnowany. Myślę, że to mogłaby być bardzo wciągająca historia... Z chęcią bym sięgnęła po powieść, która porusza taką problematykę. Pozdrawiam :)
  Ich perspektywy

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdecydowanie nie dla nie, pasuję ;)
  http://thievingbooks.blogspot.com/2015/09/konkurs-wybierz-i-wygraj.html

  OdpowiedzUsuń

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Spis wszystkich pobieranych danych został przedstawiony w Polityce Prywatności. Link na górze strony w Menu.