21 lipca 2017

57. Adam Silvera - More Happy Than Not

Tytuł: More Happy Than Not
Autor: Adam Silvera
Tłumacz: ---
Wydawnictwo: Soho Teen
Seria: ---
Strony: 304
Data Wydania: 2 czerwiec 2015 (w USA)

Aaron Soto jest nastolatkiem, który dużo przeszedł. Jego ojciec niedawno popełnił samobójstwo, do tego on sam próbował się zabić. Nie wie, jak wygląda szczęście. Dzięki wsparciu swojej dziewczyny i mamy zaczyna czuć się lepiej. Gdy Genevieve wyjeżdża, chłopak zaczyna spędzać więcej czasu z nowym kolegą. Jego dotychczasowi koledzy zauważają to i nie są zbyt zadowoleni. Aaron jest bardzo blisko ze swoją dziewczyną i dba o nią, ale zaczyna czuć coś więcej do Thomasa.

Adam Silvera nie jest bardzo znany w Polsce. Ja poznałam go dzięki zagranicznemu booktubowi. Tam wszyscy zachwycają się jego książkami. Wiedziałam, że muszę je przeczytać. Postanowiłam zacząć od pierwszej powieści jaką napisał, czyli „More Happy Than Not”. Nie żałuję ani chwili, którą poświęciłam na zapoznanie się z historią Aarona.

Takie książki jak „More Happy than Not” są bardzo ważne. Wielu młodych ludzi zmaga się z tym, co bohater tej książki. Okrywają swoją orientację, są zdezorientowani, przerażeni tym jak zareagują ich rodziny i przyjaciele na to. A dla osób heteroseksualnych ta książka jest dobrym źródłem informacji. Dlatego więcej osób powinno czytać takie książki. Oprócz samego homoseksualizmu, Adam poruszył takie tematy jak samobójstwo, okaleczanie się. Przez to wszystko książka nie należy do najlżejszych i najweselszych. Napisanie takich scen nie jest łatwe, ale autor bardzo dobrze sobie z tym poradził.

W takich książkach ważne jest, by przedstawiały realia. Chcemy dowiedzieć się jak najwięcej o danej społeczności i jak wygląda ich życie. Adam sam jest gejem, wie co czuje osoba, która odkrywa swoją orientację, która chce powiedzieć rodzinie i przyjaciołom o tym. Oprócz tego dorastał w Bronx w Nowym Yorku. Tak samo jak Aaron. Dzięki temu mamy rzeczywisty obraz tego jak wygląda życie osoby, która znajduje się w takiej sytuacji jak bohater. Dla mnie ten aspekt jest bardzo ważny i to on sprawił, że ta książka tak bardzo mi się podobała.

„More Happy Than Not” dostarcza wielu emocji. Było mi przykro z powodu tego, co przeszedł bohater. W niektórych momentach śmiałam się z nim, płakałam, złościłam się na niego. Adam sprawił, że czułam każdą emocję, jaką człowiek jest w stanie czuć. A na koniec zostawił mnie z poczuciem odrętwienia. Ta książka zostawiła ogromny ślad w moim sercu i w mojej pamięci. Zostanie ze mną na bardzo długo. Będę ją polecać każdemu.

Dużą częścią tej powieści są romanse. Mamy w pewnym sensie trójkąt miłosny, ale zdecydowanie nie jest on taki jak w większości książek. Wyróżnia go zachowanie bohaterów i to, że Aaron nie lata między dwoma osobami. Podobało mi się też to, że autor niczego nie przyśpiesza. Wszystkie relacje rozwijały się naturalnie. Według mnie romans nie jest najważniejszym aspektem tej książki. Oczywiście to pobudza akcje, ale są ważniejsze wątki.

Adam Silvera stworzył przecudowną historię, pokazującą smutną prawdę o tym, co przechodzą osoby, odkrywające swoją orientację. „More Happy Than Not” dostarcza nam wiele emocji i informacji. Mam nadzieję, że jakieś polskie wydawnictwo zdecyduje się tę książkę u nas wydać, bo wierzcie mi, że naprawdę warto ją przeczytać.

Moja Ocena: 10/10

3 komentarze:

  1. OJEJU CHCĘ I TO BARDZO! Wpisuję na moją świąteczną listę zakupów na bookdepository :)!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Przeczytałam do tej pory dwie książki tego autora, ok. rok temu "More Happy Than Not" i jakoś na początku tego roku "They Both Die At The End" - obie wywarły na mnie niesamowicie wielkie wrażenie, jednak ta pierwsza zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu. "History Is All You Left Me" już czeka na moim czytniku na przeczytanie i naprawdę nie mogę się doczekać, aż znajdę chwilę i zabiorę się za tę książkę. Adam Silvera to cudowny autor, niesamowicie utalentowany pisarz i mam nadzieję, że jakieś wydawnictwo w Polsce zainteresuje się jego twórczością.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeżeli książka ukaże się w Polsce, chętnie ją przeczytam. Niestety, mój angielski jeszcze nie jest na tyle dobry, żeby czytać takie książki w oryginale. A sama powieść wydaje się naprawdę interesująca. Zauważyłam, że temat homoseksualizmu powoli przestaje być tabu - i bardzo dobrze!

    OdpowiedzUsuń

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Spis wszystkich pobieranych danych został przedstawiony w Polityce Prywatności. Link na górze strony w Menu.