22 czerwca 2019

Pride Month: Ulubione książki z bohaterami LGBTQ+

Czerwiec to miesiąc nazywany "Pride Month", w którym społeczność LGBTQ+ celebruje siebie. To miesiąc dla nich, by czuli się akceptowani, bezpieczni. Z tej okazji postanowiłam przygotować serię postów. Będą one dotyczyły tylko książek/seriali, które w jakiś sposób są powiązane z społecznością LGBTQ+. Nie wszystkie historie, o których będę pisała skupiają się na problemach tej społeczności. Dostaniecie listy różne gatunkowo (będzie fantasy, obyczajowki, kryminały itp.). Dzisiaj zaczniemy od 7 moich ulubionych książek, które mają w sobie bohaterów LGBTQ+. Nie przedłużam i zapraszam do postu.

5 września Mateo i Rufus dostają telefon z czegoś co się nazywa "Death-Cast". Operatorzy powiadamiają ich, że w ciągu najbliższych 24 godzin umrą. Z różnych powodów szukają kogoś z kim mogliby spędzić te kilka ostatnich godzin. Ułatwia im to aplikacja "Last Friend". Mateo i Rufus postanawiają spędzić ten ostatni dzień razem.
Książek Adama nie mogło zabraknąć na tej liście. Planowałam wybrać jedną, ale dam wam dwie. O tej drugiej za chwilę. W "Nasz Ostatni dzień" jeden z bohaterów jest homoseksualny a drugi biseksualny. Adam stworzył cudownych bohaterów i piękną historię - moją pełną opinie znajdziecie TU.
Aaron Soto jest nastolatkiem, który dużo przeszedł. Jego ojciec niedawno popełnił samobójstwo, do tego on sam próbował się zabić. Nie wie, jak wygląda szczęście. Dzięki wsparciu swojej dziewczyny i mamy zaczyna czuć się lepiej. Gdy Genevieve wyjeżdża, chłopak zaczyna spędzać więcej czasu z nowym kolegą. Jego dotychczasowi koledzy zauważają to i nie są zbyt zadowoleni. Aaron jest bardzo blisko ze swoją dziewczyną i dba o nią, ale zaczyna czuć coś więcej do Thomasa. 
Tak jak pisałam wcześniej miałam dać wam jedną książkę tego autora, ale stwierdziłam, że potrzebujemy czegoś o trudnościach tej grupy osób. Nie będę się tutaj rozpisywać o tej książce, ponieważ napisałam już 3 inne posty na jej temat. Recenzję - TU. Powody dla których trzeba przeczytać tę książkę - TU. I booktalk ze spojlerami dla tych, co już czytali - TU.
Ogromna seria książek o łowcach demonów. Nie ma sensu więcej pisać, bo w całej serii jest z 20 książek (razem z tymi niewydanymi) i nie wiem, którą wam opisać. Kto tu bywa ten wie, że kocham te książki!
Nie podałam konkretnego tytułu, gdyż w każdej serii Cassie znajdzie się bohater LGBTQ+. Jednym z najbardziej znanych jest Magnus, który jest biseksualistą. Mamy tu też bohaterów homoseksualnych, aseksualnych, transseksualnych, genderqueer. Podoba mi się, że Cassie w tak ogromnej serii dba o to, by każdy czuł się reprezentowany. I z tego co słyszałam (bo ja nie chcę oceniać - nie jestem odpowiednią osobą do tego) robi to w świetny sposób
Evelyn Hugo znana aktorka z lat 50/60 postanawia opowiedzieć historię swojego życia. Wybiera do tego nikomu nieznaną dziennikarkę Monique Grant. Evelyn mówi o swoich sukcesach, swoich porażkach, o karierze i o życiu prywatnym.
Wiem, że pewnie jesteście w szoku, że ta powieść pojawiła się na tej liście, ale tak! Jest tutaj wątek LGBTQ+. Jest zrobiony świetnie. Autorka świetnie pokazała realia tych osób w latach 50/60. Przeczytałam ją w kwietniu i oceniłam na 3,5/5, ale nie mogę przestać o niej myśleć. Jest świetnie napisana, a wątek LGBTQ jest mądrze i interesująco pokazany.
Simon jest gejem, ale nikt oprócz niego, o tym nie wie. Pewnego dnia dzięki szkolnemu, plotkarskiemu kontu na tumblr, dowiaduje się o tym, że w jego liceum jest inny, tajemniczy gej. Pisze do niego maila i zaczynają ze sobą rozmawiać. Pewnego dnia jego maile dostają się w niepowołane ręce i Simon zostaje ofiarą szantażu. Musi pomóc swojemu koledze z klasy w poderwaniu przyjaciółki Simona - Abby. Jeśli tego nie zrobi, wszyscy dowiedzą się, że jest gejem. A najgorsze jest to, że w niebezpieczeństwie znalazł się Blue, chłopak z maili. 
Uwielbiam historię Simona. Co jakiś czas biorę tę książkę do ręki i czytam fragmenty. Ma trochę smutnych elementów, ale to taka urocza historia. Serce rośnie jak się ją czyta. Uwielbiam w niej wszystko. Nie chcę się powtarzać, więc zapraszam do recenzji - TU.
Jeden z głównych bohaterów – Kaz dostaje propozycję wykonania pewnego, bardzo trudnego zadania, jeśli mu się uda dostanie nagrodę. Wie, że sam sobie nie poradzi, dlatego zbiera drużynę, najbardziej niebezpiecznych wyrzutków w mieście. Razem mogą dać radę wykonać to zadanie, chyba, że najpierw pozabijają siebie nawzajem.
Kocham tę serię - kto tu bywa częściej ten wie o tym. Jest to jedna z moich ulubionych serii. Kaz'a mam nawet na tapecie a telefonie... Jest pełna akcji, cudownych bohaterów i świetnie zbudowanych relacji międzyludzkich. Ma wszystko czego potrzebuję od książki. Dodatkowo dwójka bohaterów należy do społeczności LGBTQ+. W tłumaczeniu trochę zepsuli tę relację, szczególnie na początku i z pewnymi tekstami, które w oryginale są flirtem, a u nas takim: "odwal się"... Ale jest ona przecudowna! Leigh stworzyła ciekawą dynamikę między nimi. Bardzo stara recenzja - TU.
Opowiada o świecie, w którym są równoległe Londyny: Czerwony, Biały, Szary i Czarny. Kell jest jedną z niewielu osób osób, które mogą podróżować pomiędzy Londynami. Zajmuje się przenoszeniem informacji między władcami światów. Oprócz tego trudni się nielegalnym przemytem. Jednego dnia w jego ręce wpada bardzo niebezpieczny przedmiot. Teraz Kell musi uratować świat. Podczas tego zadania spotyka sprytną złodziejkę Lilę Bard.
Na tym etapie serii, na którym ja jestem (Przeczytałam dwie z trzech) mamy bohatera biseksualnego i homoseksualnego.  To, że uwielbiam tę serię nie powinno być zaskoczeniem. Ma magię, równoległe światy, świetnych, różnorodnych bohaterów, ciekawe czarne charaktery. A bohaterowie LGBTQ+ są świetnie wykreowani (jak i reszta). Musicie przeczytać tę serię. Recenzja - TU.
Jest to opowieść historyczna. Opowiadająca o Henrym "Monty" Montague, ciągle dostającym reprymendę od ojca. Uwielbiającym hazard, alkohol i przygody, a to z chłopcami, a  to z kobietami. Razem z najlepszym przyjacielem (a zarazem crushem) i siostrą wyjeżdża w podróż po Europie. Jedna decyzja Monty'ego zmienia całą tę przygodę. Akcja dzieje się 1700 coś roku.
To jedna z moich ulubionych książek przeczytanych w 2018 roku. Mamy tutaj bohatera homoseksualnego, biseksualnego i aseksualnego. Przygody tej trójki są niesamowite! Ta książka jest zabawna, będziecie się ciągle śmiać. Monty jest jedną z najzabawniejszych postaci we współczesnej literaturze. Dodatkowo narrator audiobooka był niesamowity. Świetnie oddawał charakter bohaterów swoim głosem. A romans w tej książce jest cudowny! Jest dobrze zbudowany i ich relacja rozwija się naturalnie. To jest naprawdę cudowna książka i mam nadzieję, ze ktoś ją u nas wyda!

I to koniec mojej listy. Macie tu różne gatunki, różne reprezentacje społeczności LGBTQ+. Niestety taka prawda, że u nas najwięcej jest książek o osobach homoseksualnych i biseksualnych. W USA na szczęście wychodzi wiele różnych książek z reprezentacją różnych części społeczności LGBTQ+ i miejmy nadzieję, że te powieści zostaną u nas wydane. Następny post z tej serii będzie o serialach z bohaterami LGBTQ+. Tyle zbierałam się do publikacji tego postu, że nie wiem czy uda mi się jeszcze w czerwcu dodać post z książkami LGBTQ+, które chcę przeczytać. Najwyżej dodam to w lipcu.
Mam nadzieję, że znaleźliście tutaj coś dla siebie. Pewnie większość z nich znacie, ale można znajdzie się ktoś, kto nie wiedział, że w danej książce jest LGBTQ+ rep. A może Wy macie coś ciekawego do polecenia? Chętnie poznam nowe książki z bohaterami LGBTQ+.

2 komentarze:

 1. MALEC ♥
  "Szóstkę wron" posiadam i zaskoczyło mnie, że tu się pojawiła. :D
  Simona historię znam z filmu, ale interesuje mnie książka. ;)

  Jools and her books

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię 'Mroczniejszy odcień magii'! Bardzo dobrze mi ją się czytało:)

  OdpowiedzUsuń

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Spis wszystkich pobieranych danych został przedstawiony w Polityce Prywatności. Link na górze strony w Menu.